Kypr | Kypr.cz - dovolená a last minute zájezdy na Kypr, informace o Kypru, reality na Kypru, počasí na Kypru, autopůjčovna, letenky a rekreační domy na pronájem

Mapa stránek

Počasí na Kypru: Famagusta: 0°C / 0°C Larnaca: 0°C / 0°C Limassol: 0°C / 0°C Nicosia: 0°C / 0°C Paphos: 0°C / 0°C Troodos: 0°C / 0°C Více>>

kypr.cz

Volejte zdarma

800 400 484
volejte 9:00-20:00

Nemovitosti Kypr

Famagusta / Protaras / Ayia Napa

Larnaca

Limassol

Kurz Euro

1 EUR je 26.920 Kč
ke dni 12. 7. 2024

Rozsáhlé možnosti a nejnižší cena, takové je cestovní pojištění online, které nabízí ePojisteni.cz.
PodlahyParkety.cz

Průvodce Proteras Paralimni

Průvodce po přímořském letovisku Protaras Kypr

 
Se sluncem po celý rok, teplým počasím a písečnými plážemi je snadné pochopit, proč se evropští turisté do letoviska Protaras hrnou každý rok znovu a znovu. Letovisko ve východní části Kypru se může pochlubit také dlouhými přímořskými promenádami, ideálními pro poklidnou jízdu na kole nebo procházku při západu slunce, nesčetným množstvím restaurací, třeba i pod širým nebem, a také živými bary a kluby. Pro ty, kteří se chtějí ponořit do požitkářského nočního života v Ayia Napa, je skvělou zprávou, že toto kyperské centrum společenského života je jen 16 kilometrů odtud. Ať už chcete tančit do ranních hodin, odpočívat na pláži, vyzkoušet si vodní sporty či dopřát dětem den v aquaparku, Protaras je letovisko, které má co nabídnout každému.

 

Kdo toto letovisko navštěvuje?

 
Evropané se hrnou do Protarasu od dubna do října. Rodinné skupiny převažují, i když páry i jednotlivci na dovolené jsou vítáni celoročně. Během zimních měsíců Protaras přitahuje starší turisty, kteří hledají oddech od chladných středoevropských zim.

 

Kde se nachází?


Protaras se nachází na východním pobřeží ostrova Kypr, v blízkosti hranic mezi Kyperskou republikou a Severním Kyprem, přibližně 16 kilometrů jihozápadně od Ayia Napa, 48 km od nového mezinárodního letiště Larnaca.

 

Mapa Proteras

 

 


Zvětšit mapu

 

 

Mapa Paralimni

 Zvětšit mapu
 

 

Pokud na chvíli opomeneme Středozemní moře a písečné pláže, je zde také úžasná promenáda opatřená množstvím obchodů, kaváren, restaurací a barů. Protaras se na severu pojí se sousedním letoviskem Pernera, Ayia Napa leží jihozápadně kolem mysu. Samotné středisko se rozkládá na poměrně úzkém a plochém pásu země.

 

Kdy navštívit letovisko Protaras?


Nejteplejším ročním obdobím je rozmezí od poloviny května do poloviny října, kdy je zde přes den světlo skoro 11 hodin a teploty dosahují 30 °C. Déšť je v těchto letních měsících velmi vzácný, většina srážek se vyskytuje v období mezi prosincem a únorem. Přestože v létě je letovisko navštěvováno nejčastěji, jarní a podzimní měsíce nabízejí chladnější a příjemnější podnebí pro ty, kteří chtějí prozkoumat i jiné části ostrova než jen pláže.

 

Pláže v Protaras

 
Protaraský Fig Tree Bay (Fíkovníkový záliv) je jednou z nejlepších pláží na kyperském východním pobřeží. Jeho jemný zlatý písek je ideálním místem pro rozprostírání ručníku a nasávání slunečních paprsků dříve, než se vrhnete do teplé a čisté vody Středomoří. Příležitostí pro vodní sporty je habaděj, a to jak na Fig Tree Bay, tak na pláži jiného letoviska.

 

Co nabízí Protaras kromě pláží?

 
Podnikněte pouť do malého kostela Proroka Eliáše, který má výhled na okolí ze 100 metrů vysokého kopce. Výstup bude odměněn dalekosáhlým výhledem na Protaras a pobřeží. Výhled je obzvláště působivý, když jsou na jaře květy v plném květu. Krásný Národní lesní park Cavo Greko, s jeho nesčetnými možnostmi pro jízdu na kole, na koni a pěší turistiku, je další atrakcí, kterou musíte navštívit. Lodní výlety z Protarasu poskytnou základní bod, ze kterého se můžete vydat na pobřeží a do mořských jeskyní Cavo Greko.

 

Rodinná zábava v Protaras


Vzhledem k tomu, že některé úseky písečných pláží jsou hlídány záchranáři, Protaras je ideálním místem pro rodiny s dětmi. Restaurace mají skvělé prostředí pro děti, zatímco nabídka vodních sportů a místní vodní parky poskytují více než dost činností, aby děti, i ty větší, zabavily i na několik dní.

Nakupování v Ptotaras

Mnoho obchodů v Protarasu je zaměřeno na turisty a nabízí vše od plážového oblečení až po kýčovité suvenýry. Mezi tradiční suvenýry Kypru, které se zde také prodávají, patří stříbrné, keramické a dřevěné výrobky. V supermarketech, které se nacházejí v letovisku, můžete nakoupit zásoby levných cigaret, stejně jako místní víno a lihoviny. Menší obchody v nedaleké Ayia Napa jsou více eklektické, s dobrým klenotnictvím a obchody prodávajícími značkové oblečení.

Noční život v Protaras

 
Nesčetné množství protaraských barů a nočních klubů udržuje rušný noční život až do časných ranních hodin, a to zejména na vrcholu léta. Pro vážně divoké noci byste měli nicméně zamířit přímo do nedalekého letoviska Ayia Napa, kde elegantní kluby a známá jména mezinárodních DJů pomohly vytvořit jeho reputaci jako jednoho z předních evropských destinací letních party.

Stravování v Protaras

Protaraské restaurace nabízejí poměrně hodně jídel z thajské, italské, britské, indické a americké kuchyně, vedle toho však servírují také tradiční kyperské mezze (opravdu sváteční nabídka malých jídel, včetně zeleniny, masa a ryb) a čerstvé mořské plody. Většina restaurací má venkovní terasy pro stolování pod širým nebem, z nichž mnohé mají výhled na Středozemní moře.

 

Doprava v Protaras

Protaras lze snadno projít pěšky. Má také poměrně komplexní místní autobusovou dopravu, přestože frekvence autobusů se liší. Šikovná místní trasa vede z Ayia Napa na Paralimi právě přes Protaras. Na delší vzdálenosti autobusy spojují letoviska s Larnakou, jejím letištěm, Limassolem a Nikósií. Nejlepším způsobem, jak prozkoumat ostrov, jsou auta. Taxi jsou také snadno dostupná.

 

Prozkoumávání dalších oblastí v Protaras

Odhalit dávnou historii Larnaky můžete na archeologickém nalezišti Kition nebo ve starém Kitionu (nacházející se severně od hlavního lázeňského centra), kde archeologické práce odhalily naleziště, které zřejmě sahá až do 13. století př.n.l. O nejstarším obydleném městu na Kypru se můžete dozvědět více také prostřednictvím jeho muzea. Larnacká turecká pevnost ze 17. století a zajímavý pravoslavný kostel sv Lazara si také zaslouží návštěvu.