Kypr | Kypr.cz - dovolená a last minute zájezdy na Kypr, informace o Kypru, reality na Kypru, počasí na Kypru, autopůjčovna, letenky a rekreační domy na pronájem

Mapa stránek

Počasí na Kypru: Famagusta: 0°C / 0°C Larnaca: 0°C / 0°C Limassol: 0°C / 0°C Nicosia: 0°C / 0°C Paphos: 0°C / 0°C Troodos: 0°C / 0°C Více>>

kypr.cz

Volejte zdarma

800 400 484
volejte 9:00-20:00

Nemovitosti Kypr

Famagusta / Protaras / Ayia Napa

Larnaca

Limassol

Kurz Euro

1 EUR je 26.920 Kč
ke dni 12. 7. 2024

Rozsáhlé možnosti a nejnižší cena, takové je cestovní pojištění online, které nabízí ePojisteni.cz.
PodlahyParkety.cz

Praktické informace

Elektřina
240 voltů, střídavý proud 50 Hz. Standardní zásuvky mají tři kolíčky stejně jako ve Velké Británii a ve většině budov jsou obvykle 13 amp.

Obchody
Místní výroba zahrnuje zejména kožené výrobky, tkané výrobky (záclony a ubrusy), keramický průmysl, měděné zboží, stříbrné zboží (zejména filigrán), koše a slavné, tradiční, ručně vyrobené krajkové výšivky Lefkaritika. Půjdete-li nakupovat, počítejte s tím, že zde platí pravidlo „Co je drahé, je dobré“. Nejvíce obchůdků najdete najdete v Laikí Yotoniá.

Obchod a otevírací doba
Pozor na otevírací dobu, v neděli je zavřeno. Provozní doba se v zimních a letních měsících liší, pohybuje se mezi 8. - 13. hodinou, v létě je otevřeno i mezi 16. – 19. hodinou. Ve středu zavíra většina obchodů již kolem 15:00 hodiny. Vyjímkou jsou sítě pekařství a malých potravin / kiosků, které mají státní vyjímku a jsou otevřené pozdě do noci a některé i 24 hodin denně.

Cestování po okolí
Nejlepší způsob, jak cestovat po Kypru, je autem. Auto je možné si, ještě před odletem, pronajmout prostřednictvím naší on-line autopůjčovny. Pokud nechcete řídit sami, jsou zde další možnosti – taxislužby. Zajišťují propojení mezi všemi hlavními městy každou půl hodinu. Pravidelné taxislužby jsou za rozumnou cenu a jsou zvláště dobré na letištní přesuny první nebo poslední den Vaší cesty.

Telefony
Mezinárodní přístupový kód pro Kypr je +357. Ve všech městech a vesnicích najdete veřejné telefony, které mohou být použity pro domácí a mezinárodní hovory. Telefonní karty lze zakoupit v obchodech, bankách a na poštách. Na Kypru působí dva mobilní operátoři MTN a CytaVoda (Vodafone). Dostupné jsou služby jako ADSL+ a vysokorychlostní mobilní internet 3G.

Pošta
Pošta do západní Evropy trvá 3 až 4 dny. Poste restante jsou k dispozici ve všech hlavích městech a střediscích. Využívat lze služeb EMS (stejně jako v ČR).

Dodávka vody
Voda na Kypru je pitná, neboť znečištění vody je zanedbatelné a všechny domy mají čerstvou tekoucí vodu. Všechny oblastní vodohospodářské orgány trvale spolupracují se státními zdravotními zařízeními a hlavní laboratoří na prevenci jakékoli toxikologické nebo bakteriální infekce vody.

Státní svátky
V těchto dnech jsou zavřeny všechny veřejné služby, soukromé podniky, banky a obchody. V turistických lokalitách fungují některé obchody a služby. Veřejné svátky jsou stejné jako státní svátky plus Velikonoční pondělí. Štědrý den je pro banky pracovním dnem. Více v sekci Státní svátky.