Kypr | Kypr.cz - dovolená a last minute zájezdy na Kypr, informace o Kypru, reality na Kypru, počasí na Kypru, autopůjčovna, letenky a rekreační domy na pronájem

Mapa stránek

Počasí na Kypru: Famagusta: 0°C / 0°C Larnaca: 0°C / 0°C Limassol: 0°C / 0°C Nicosia: 0°C / 0°C Paphos: 0°C / 0°C Troodos: 0°C / 0°C Více>>

kypr.cz

Volejte zdarma

800 400 484
volejte 9:00-20:00

Nemovitosti Kypr

Famagusta / Protaras / Ayia Napa

Larnaca

Limassol

Kurz Euro

1 EUR je 26.920 Kč
ke dni 12. 7. 2024

Rozsáhlé možnosti a nejnižší cena, takové je cestovní pojištění online, které nabízí ePojisteni.cz.
PodlahyParkety.cz

Průvodce Pafos

Průvodce po přímořském letovisku Pafos

Se sluncem po celý rok, příjemnou teplotou mořské vody, písečnou pláží a uvolněnou atmosférou není divu, že je kyperské letovisko Paphos na vzestupu. Jedny z nejlepších řeckých památek, římské mozaiky, relaxační lázně, čilý noční život, luxusní hotely a restaurace, to všechno patří mezi nespočetné půvaby letoviska Paphos, kterým je těžké odolat.  Pokud se vám to nezdá dost, blízko k tomuto středisku má také mnoho z kyperských ohromujících přírodních zajímavostí, včetně lesa Paphos, poloostrovu Akamas a pohoří Troodos. Když přijde na prázdniny, Paphos, s písčitou pláží, prvotřídními možnostmi a zařízeními, a také památkami na seznamu světového dědictví UNESCO, vítězí v jakékoliv konkurenci.

Pro koho je návštěva letoviska Patos vhodná?Od dubna do listopadu míří Evropané houfně do Paphosu kvůli jeho slunečnému počasí a vysokým teplotám. Ubytování vhodné i pro děti, bary a restaurace přitahují na prázdninový pobyt zejména rodiny, i když nezadaní a páry jsou také celoročně vítány. V mírných zimních měsících Paphos přitahuje starší návštěvníky, kteří chtějí uniknout kruté a dlouhé zimě.

Kde se nachází pafos?

 Paphos se nalézá na západním pobřeží Kypru, 151 km jihozápadně od Nicossie, 135 km (84 mílí) na západ od Larnaky, 10 km od mezinárodního letiště Paphos.

Paphos má dvě odlišné části. Kato Paphos (Dolní Paphos), kde se nachází ubytování a nejvýznamnější archeologická naleziště, s výhledem na Středozemní moře a starý přístav. Jen přes kilometr velké vnitrozemské Ano Paphos (Horní Paphos) se může pochlubit několika malými muzei a Paphoským městským centrem.

Mapa Pafos

 Zvětšit mapu

Kdy Paphos navštívit?

 Pro horké slunné dny a vysoké teploty moře je nejlepším obdobím pro návštěvu Patosu rozmezí od května do října. Na vrcholu léta (červenec a srpen) může být pro někoho polední slunce příliš horké (rtuť teploměru se může vyšplhat až k přibližně 34° C) a město může být také příliš rušné.

Pláže Pafos

 Kromě úseků oblázkových pláží se nábřeží hotelů v Kato Paphos může pochlubit také písčitou Městskou pláží. Pokud dáváte přednost tišší variantě, zamiřte na pláž Faros. Obě tyto pláže byly oceněny modrou vlajkou EU pro čistotu. Další pláží s modrou vlajkou je Coral Bay, krásná písečná pláž 13 km severně od Paphos, která je snadno dostupná autobusem. Pro vodní sporty si můžete u hotelů pronajmout vše od šlapadel až po surfy. Také můžete zkusit něco odvážnější, jako je parasailing.

Co Paphos nabízí kromě pláží?

 Ruiny, které se datují do 12. století př. nl, zříceniny pevnosti, starověké hrobky a nádherné římské pozůstatky zajistily v roce 1980 Paphosu místo na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes mezi nejoblíbenější atrakce tohoto střediska patří také hrobky králů a složité mozaiky Nea Paphos, jedny z nejpůsobivějších na světě. Archeologické muzeum (Griva Digeni 43) pak vrhá více světla na zajímavou historii této oblasti.

Rodinná zábava v Pafosu

 Paphos je díky svým písečným plážím, nabídce vodních sportů a výletům lodí ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Navštívit můžete také aquapark Aphrodite, který nabízí tobogány, bazény a rodinný rafting. (www.aphroditewaterpark.com)

Nákupy v Pafosu

 V Paphosu je směs obchodů s lacinými suvenýry nacházející se vedle řemeslných butiků, trhů a turistického oddělení obchodu Debenhams. Kvalitní ručně tkané kyperské krajky, unikátní malby a keramika jsou tradičními suvenýry a stojí za to je hledat. Pokud potřebujete nové brýle, nabízí Paphos nesčetné optiky, kde rámečky a čočky jsou často levnější, než v jiných evropských zemích. V supermarketech se pak můžete zásobit kyperským vínem, místními lihovinami a levnými cigaretami.

Noční život v Pafosu

 Rušné letovisko je přeplněno irskými bary, vinárnami, hotelovými bary a stylovými koktejlovými salonky, budete mít tedy možnost výběru ze široké nabídky nočního života.  Středisko se také může pochlubit několika slušnými kluby, které na vrcholu léta lákají mnoho turistů. Davy mladých lidí také míří ke klubu Sense Café (www.sensecafeclub.com) v Coral Bay.

Stravování v Pafosu

 Paphos nabízí rozmanitou nabídku restaurací, která zahrnuje vše od britských hospod, italských a čínských restaurací, indické a mexické kuchyně až po tradiční kyperské hospody, jídelny servírující sváteční meze a hotelové restaurace. Letovisko má také spoustu fast-food restaurací a obchodů s rybami a hranolky. Výborná asijská restaurace Asiachi (Amathus Beach Hotel, Poseidon Avenue) (www.amathus-hotels.com/paphos) dostala stravování v Paphosu  na novou úroveň, díky kvalitním asijským potravinám, službám a příjemnému prostředí v této luxusní restauraci.

Doprava v Pafosu

 Kato Paphos (Dolní Paphos) je rušné centrum letoviska a s Ano Paphos (Horní Paphos) je spojeno autobusem. Místní autobusy jsou také užitečné pro dopravu v okolí letoviska, a ještě dále do destinací, jako je Coral Bay. Meziměstské linky do Limassolu a Nikósie odjíždějí z Ano Paphos. Taxíky jsou časté. Chcete-li opravdu prozkoumat Kypr, budete si muset půjčit auto.

Objevování další oblastí Pafosu

 Hodinu autem na severovýchod od Paphosu se dostanete do pohoří Troodos, přírodní říše divů a turistických stezek, svěžích lesů a dalších původních živočichů a rostlin. V období od listopadu do března je oblast pokryta sněhem, a místní obyvatelé i turisté tedy využívají sjezdovek a běžkařských stezek Troodoského lyžařského střediska - nejjižnějšího v Evropě. Na severozápadě od Paphos nabízí poloostrov Akamas další skvělé místo pro letní procházky. V sousedství Akamsu je na severozápadě v krásné přírodě klidné letovisko Polis s řadou vil a apartmánů k pronájmu.