Kypr | Kypr.cz - dovolená a last minute zájezdy na Kypr, informace o Kypru, reality na Kypru, počasí na Kypru, autopůjčovna, letenky a rekreační domy na pronájem

Mapa stránek

Počasí na Kypru: Famagusta: 0°C / 0°C Larnaca: 0°C / 0°C Limassol: 0°C / 0°C Nicosia: 0°C / 0°C Paphos: 0°C / 0°C Troodos: 0°C / 0°C Více>>

kypr.cz

Volejte zdarma

800 400 484
volejte 9:00-20:00

Nemovitosti Kypr

Famagusta / Protaras / Ayia Napa

Larnaca

Limassol

Kurz Euro

1 EUR je 26.920 Kč
ke dni 20. 5. 2024

Rozsáhlé možnosti a nejnižší cena, takové je cestovní pojištění online, které nabízí ePojisteni.cz.
PodlahyParkety.cz

Kyperské dezerty

Kyperské moučníky jsou tak různorodé jako celé dědictví ostrova. Nejtradičtějšími  sladkostmi jsou nekonečné zavařeniny, výborné s kyperskou kávu a sklenicí studené vody. Tak zvané sladkosti na lžičku jsou už dlouholetou chloubou každé kyperské hospodyňky. Bohužel dnešní ženy již nemají tolik času je připravovat a je to škoda, protože se jedná o recepty od jejich maminek a babiček – vše teď vybrábí spíše dodavatelé. Obchůdky ve městě nabízejí celou řadu vysoce kvalitních zavařenin s plnou chuťí ovoce anebo jsou dodávány domácími výrobci v sousedství, ovocných obchodech nebo tržištích. Kompletní rejstřík zavařenin zahrnuje opravdu všechny od ořechových po kdouli a hořký pomeranč až například miniaturní baklažány. Jsou servírovány v porcích ne větších než malá lžička – odtud to jméno – nabízejí vám výbornou cukernou chuť, která ideálně završí vaše jídlo.

 

Pokud chcete více sytý dezert, doporučujeme delikátní mandlové a smažené pečivo známé jako „daktyla“  (prstíky), k dostání v každé cukrárně. Dále je to „bourekia“, malé taštičky plněné čerstvou kůrou sýra nebo medem. Žádné hřbitovní „paniyiri“ není kompletní bez takzv. Lokmades stánky, které nabízejí tyto populární pochoutky v sirupu nasáknuté miniaturní pečené kuličky, připravované na místě.

A pokud se ukáže, že jste takové venkovský poctivec, budou pro vás výborné hnědě hrbolaté tyčinky „soutzioukos“ - prodávané visíci v řadě a nebo nacpané na tácku v krátkých kouscích – určitě si jich všimnete. Jsou vyráběny jednou do roka při příležitosti vinobraní a obsahují mandle a ořechy, a jsou namáčeny do hroznového džusu a sušené na vzduchu.

 

Nezapomeňte navštív jednu z bezčetných cukráren nebo pekařství na kypru a objevte nové chutě!