Počasí na Kypru: Famagusta: 0°C / 0°C Larnaca: 0°C / 0°C Limassol: 0°C / 0°C Nicosia: 0°C / 0°C Paphos: 0°C / 0°C Troodos: 0°C / 0°C Více>>
1 EUR je 26.920 Kč
ke dni 8. 12. 2024
Letadlem
Na Kyru jsou dvě mezinárodní letiště, Larnaka a Paphos. Doba letu z Prahy činí průměrně 3 hodiny 15minut. Ceny zpátečních letenek se pohybují od 7.000 Kč vč. letištních poplatků u nízkonákladových společnostií (SmartWings) do cca. 10.000 Kč pro lety s ČSA. Pokud se na Kypr chystáme na „vlastní pěst“, z letiště se nejjednodušším způsobem dostanete za pomoci pronajatého auta z autopůjčovny nebo taxi. Pokud cestujete z pevninského Turecka do řecké části ostrova, musíte let uskutečnit přes Athény. Letecké spojení s tureckou částí ostrova je možné pouze z pevninského Turecka. Levné letenky na Kypr s odletem z Prahy, Brna, Ostravy si můžete koupit on-line v sekci Letenky ...
Lodí
Kypr má dva mezinárodní přístavy, Limassol a Larnaka. Cena lístku závisí na termínu a způsobu plavby. Nejlevnější je palubní lístek uprostřed týdne. Z Limassolu je možné lodní spojení s Řeckem, řeckými ostrovy a Egyptem, z Larnaky je spojení s Libanonem a Izraelem.
Pronájem auta
Půjčení automobilu na 1 den stojí cca. od 35 EUR, v ceně je zahrnuto pojištění a spoluúčast. Chcete-li si půjčit automobil, potřebujete český řidičský průkaz starší než 1 rok, věk řidiče musí být nad 21 let (pro motocykl 18 let). Při věku od 21 do 25 let je podmínkou vlastnit řidičský průkaz alespoň 3 roky. Cenu vypůjčení ovlivňuje několik faktorů, jako například místo vypůjčení a místo vrácení, období, typ vozu, délka vypůjčení. Nejvýhodnější je rezervace prostřednictvím internetu a jeho převzetí hned na letišti. Chcete-li si půjčit auto pomocí internetu, je nutné mít embosovanou platební kartu. Tutéž kartu je důležité mít i při předání vozu, kdy se provede doplacení zbytku platby. Ceny mimo hlavní sezónu klesají až na polovinu základní sazby. Výhodně si můžete objednat půjčení vozu s garancí dostupnosti požadované kategorie vozu na našich stránkách v sekci Autopůjčovna.
Cestování po Kypru autem, předpisy a typy motoristům
Vozový park je ve velice slušném stavu. Mezi Paphosem, Limassolem, Larnakou, Nikósií a Agia Napa je vybudována dálniční síť. Za používání dálnice se poplatky nevybírají. Pozor na skutečnost, že na ostrově se jezdí vlevo stejně jako v Anglii. Silniční ukazatele jsou v řečtině a angličtině. Při jízdě po dálnicích se doporučuje dodržovat maximální rychlost 100 km za hodinu, v obci 50 km, mimo obec 80 km. Pokuty dosahují vysokých částek, policie měří na dálnici nebo ve měste vozy za pomocí laserových pušek a na dálnici většinou býva hlídka provádějící měření viditelná již z dálky. Kyperská policie nepoužívá k měření radary umístěné v jedoucích vozech a neoznačené vozy. Ve městech se můžete setkat se stacionárními radary. Na možnou přítomnost radarů často upozornňují řidiče informační tabule.
Pozor si dejte v hornatých částech ostrova (Troodos) na padající kameny u cesty, stáda ovcí nebo pomalu kráčejícího osla. Na Kypru není povinnost celodenního svícení a někteří místní motoristé zapomínají zapnout světla krátce po západu slunce.
Čerpací stanice s obsluhou jsou v provozu pouze během dne, ve večerních hodinách a víkendu fungují čerpací stanice formou samoobslžného systému tankomatů. Před čerpáním vložíte kreditní kartu nebo nabo euro bankovky. Vedle místních značek čerpacích stanic jsou na trhu nám dobře známé pumpy ako je ESSO, Agip nebo BP.
Další praktické informace v sekci Rady a tipy řidičům.
Hromadná doprava
Ve velkých městech lze využít městské dopravy. Meziměstskou dopravu zajišťují autobusy jezdící od pondělí do soboty, návštěvníkům se však může zdát jako velmi pomalá a nespolehlivá. Večer s autobusovou dopravou raději nepočítejte, a to už po šesté hodině. O víkendu už kolem druhé hodiny.
Taxi
Cestovat můžete i sběrnými nebo soukromými taxíky. Sběrné taxi jezdí po zavedených trasách a má kapacitu až 8 osob.
Železnice
Železniční síť na ostrově nenajdeme. Dochovány jsou pouze některá místa jako památka na parní železnici na ostrově.