Kypr | Kypr.cz - dovolená a last minute zájezdy na Kypr, informace o Kypru, reality na Kypru, počasí na Kypru, autopůjčovna, letenky a rekreační domy na pronájem

Mapa stránek

Počasí na Kypru: Famagusta: 0°C / 0°C Larnaca: 0°C / 0°C Limassol: 0°C / 0°C Nicosia: 0°C / 0°C Paphos: 0°C / 0°C Troodos: 0°C / 0°C Více>>

kypr.cz

Volejte zdarma

800 400 484
volejte 9:00-20:00

Nemovitosti Kypr

Famagusta / Protaras / Ayia Napa

Larnaca

Limassol

Kurz Euro

1 EUR je 26.920 Kč
ke dni 13. 6. 2024

Rozsáhlé možnosti a nejnižší cena, takové je cestovní pojištění online, které nabízí ePojisteni.cz.
PodlahyParkety.cz

Lefkara - lefkarská krajka

Lefkara, která se nachází západně od Larnaky, je proslulá výrobou lefkarské krajky (tzv. lefkarská výšivka).  Říká se, že Leonardo da Vinci zde v roce 1481 koupil krajku na oltářní roucho pro milánskou katedrálu. Olátřovou tkaninu katedrále v Miláně v Itálii.

Lefkara se nachází 8 km od městečka Skarinou, 40 km od Larnaky. Je to malebná kyperská vesnička, kterou proslavila jednak výroba krajky, které se říká "lefkaritika" a také  výrobky ze stříbra..

Zdejší "krajku z Lefkary" ručně vyrábějí místní ženy z irského plátna. Mnoho žen vysedává ve dveřích svých domů, kde je můžete spatřit praktikovat své řemeslo.

Vesnice dostala své jméno po vápencových skalách nacházejících se v této oblasti (Lefka Ori - Bílé Hory - Lefkara).  Obec vzal si jeho jméno z vápencových skalách regionu (Lefka Ori - Bílé Úchyty-Lefkara). Tradiční lefkarské domy jsou obezděné "lefkarským kamenem", který jim, spolu s taškami z nepáleného jílu, dodávají charakteristický vzhled.  Lefkara je též vyhlášená výrobou loukomie (tradičního kyperského dezertu). Návštěvníci z jiných oblastí Kypru i ze zahraničí mají možnost sledovat tradiční výrobu těchto lahůdek, stejně tak je i ochutnat.  

V nádherném Patsalosově Domě se nachází Muzeum Lefkarské Krajky a Stříbra. Chrám Archanděla Michaela je kupolovitá stavba a uvnitř lze spatřit nástěnné malby z konce 12. století. 

V Pano Lefkara se nachází Kostel Svatého Kříže s krásnými artefakty z 13. a 18. století. Náboženský festival na oslavu Povznesení Svatého Kříže se zde koná každý rok mezi 13. a 14. zářím.

Vesnice má poměrně pohnutou minulost, neboť byla svědkem dvou velkých bitev. na Kypru První byla mezi Richardem I. a Comnenosem ve 12. století a druhá v roce 1426 mezi Araby a Králem Janusem. Poté byla vesnice obsazena Benátčany a mnoho z jejích obyvatel bylo povražděno.