Kypr | Kypr.cz - dovolená a last minute zájezdy na Kypr, informace o Kypru, reality na Kypru, počasí na Kypru, autopůjčovna, letenky a rekreační domy na pronájem

Mapa stránek

Počasí na Kypru: Famagusta: 0°C / 0°C Larnaca: 0°C / 0°C Limassol: 0°C / 0°C Nicosia: 0°C / 0°C Paphos: 0°C / 0°C Troodos: 0°C / 0°C Více>>

kypr.cz

Volejte zdarma

800 400 484
volejte 9:00-20:00

Nemovitosti Kypr

Famagusta / Protaras / Ayia Napa

Larnaca

Limassol

Kurz Euro

1 EUR je 26.920 Kč
ke dni 20. 5. 2024

Rozsáhlé možnosti a nejnižší cena, takové je cestovní pojištění online, které nabízí ePojisteni.cz.
PodlahyParkety.cz

Obchod a obchodování

Jazyk

V Kyperské republice se lze bez problémů domluvit anglicky, znalost řečtiny je však bezesporu výhodou.

 

Kontakty, vizitky

Nezbytné jsou vizitky v angličtině. Je samozřejmostí uvádět e-mailové adresy, internetové stránky, faxové číslo. Akademické tituly na vizitkách se uvádějí zvláště u právníků a absolventů britských a amerických škol.

 

Oslovování

Oslovujte Kypřany funkcí, a to především vyšší funkcionáře. Znají-li se obchodní partneři déle, je dosti rozšířené oslovování křestním jménem a tykání. K tykání se také často přechází téměř automaticky po podepsání dohody.

 

Oblečení

Tmavý oblek je považován za výraz solidnosti a je na obchodních jednáních upřednostňován. V letních dnech však řada obchodních partnerů dá přednost neformálnímu oblečení.

 

Časy

Na schůzky se běžně přichází se zpožděním 10 až 20 minut a v žádném případě to není nezdvořilost. Nejde o nic zvláštního - pojem času je zde jiný než u nás. I když zpoždění příchodu 15–30 minut není úplně neobvyklé, závisí na partnerovi, nová generace podnikatelů si více váží času. Velké firmy, udržující pravidelné kontakty s cizinci, a obchodníci, kteří často cestují, přicházejí na jednání více méně přesně. Samotné schůzky jsou delší, s čímž je nutno počítat při přípravě programu. Každý spěch bývá podezřelý. Před, i po skončení jednání kyperští obchodníci rádi vedou společenskou konverzaci. V porovnání s námi jsou více temperamentní, přičemž temperament se projevuje i ve stylu řeči.

 

Jednání

Velký význam je přikládán osobním kontaktům, ve kterých hrají svou roli emoce. Připuštění neznalosti či neschopnosti věc zařídit nebývá čekanou a obvyklou reakcí. Při jednáních či neformálních setkáních se nedoporučuje spěch, nátlak či projevy nadřazenosti. Kypřané jsou ale jinak velmi přátelští a pohostinní, mnoho věcí se nejlépe řeší u jídla. Citlivým diskusním tématem je řešení kyperské otázky.

 

Smlouvání

Kypřané jsou vynikající obchodníci. Jsou velmi podnikaví, neustále hledají nové obchodní příležitosti. Raději jednají s jednotlivci nebo jako pár s párem. Nikdy nepřijmou první nabídku, jsou zvyklí smlouvat. Od svého partnera také očekávají smlouvání. Patří mezi zkušené obchodníky s dlouholetými tradicemi. Snaží se za každou cenu získat pro sebe co nejlepší podmínky. Základem dobré dohody je co nejnižší cena. Zvláště v případech jednorázových nákupů je cena rozhodujícím faktorem pro uzavření obchodu. Obchodníci se nedívají příliš do budoucna, mají zájem na momentálním zisku. Kyperský obchodník očekává, že dojedná cenu minimálně o 10 procent nižší proti původní nabídce. Přikloní se i k dovozu výrobků s nižší kvalitou, pokud bude cena nižší. Spoléhají se na intuici a často improvizují.

 

Konkurence

Na malém ostrově s nízkým počtem obyvatel je poměrně velká konkurence. Úspěch obchodního jednání je podmíněn nejen kvalitní přípravou, ale i dobrou nabídkou. Je nezbytné svůj výrobek dokonale znát a být schopen obhájit jeho kvalitu i cenu před konkurencí ze západních zemí. Častou argumentací kyperských obchodníků při dohadování ceny je, že konkurence nabízí stejné zboží a ve stejné kvalitě za mnohem nižší cenu, což nemusí tak úplně být pravda. Je nutné přesvědčit partnera, že má nakupovat právě vaše zboží.

 

Marže

Cílem kyperských obchodníků je dosáhnout vyšší marže, než je běžná v ČR, což vyplývá jak z malého trhu, tak i z vyšších životních nákladů.

 

Dodací podmínky

Naprostou samozřejmostí je vybavenost katalogy, prospekty, vzorky apod. v anglickém jazyce, znalost forem a cen dopravy zboží z České republiky na Kypr. Kyperští obchodníci si rádi usnadní situaci a požadují pro ně nejméně komplikované dodací podmínky - tj. prodávající musí zboží dopravit až na Kypr.

 

Dohody

Vždy trvejte na písemné podobě dohody i jakýchkoliv změn např. ve formě dodatků ke smlouvě, nepřistupte pouze na ústní sliby. Kyperské právo vychází z práva Velké Británie, ale může se lišit, což vám může způsobit problém a nepředvídané komplikace.

 

Zájem, nezájem

Kyperský obchodník má obvykle pravomoc rozhodnout a obchod uzavřít. Totéž očekává od svého partnera. Při prvním setkání ale nelze očekávat podepsání kontraktu. Neříkají "ne", spíše se snaží odmítnutí naznačit. Také nereagování a neodpovídání na dopisy či nabídky je signálem k odmítnutí a nezájmu.

 

Burza a daně

Zajímavé jsou pro mnoho firem působících na Kypru také obchody na burze. Žádná společnost zde totiž neplatí daň z příjmů z prodeje akcií. Zdanění zisků z investování je nulové, ať už se jedná o akcie obchodované na burze, nebo nakoupené jinou cestou. Neplacení daně přitom není podmíněno žádným časovým limitem, nákup a prodej může být proveden klidně v jeden den. Založit kyperskou společnost, otevřít účet u brokera a začít obchodovat s akciemi bez zdanění lze tedy velmi snadno. Daň není vyměřena ani z prodeje cenných papírů, ani z prodeje podílů v dceřiných společnostech. Prodeje cenných papírů či podílů ve společnosti jsou od daní osvobozeny. Stejně tak i zisky stálé provozovny kyperské firmy.